הפורום הבין-לאומי למאבק באנטישמיות והכחשת שואה 2018

במרץ 2018 עמד מרכז התיעוד בראש פאנל בנושא אנטישמיות בתקשורת ההמונים בעולם הערבי. הפאנל התקיים במסגרת המפגש השישי של הפורום למאבק באנטישמיות והכחשת השואה בארגונו של  משרד החוץ בישראל. הפאנל בהנחייתו של פרופ' חיים סעדון, התמקד לא רק בהבנת התופעה אלה גם בדרכים המגוונות להתמודד עימה.

לאינטרנט ולרשתות חברתיות יש משקל רב ביצירת קשרים ובהבנה של האוכלוסיות השונות והמגוונות בעולם, אולם בצידו השני של המטבע, האינטרנט מביא גם להתפתחות של מודלים וכלים חדשים להפצת שנאה ודעות קדומות. כלים אינטראקטיביים רבים משמשים היום במה להפצת אנטישמיות, הכחשת שואה וביטויים אחרים של שנאה, בין השאר גם בשפה הערבית.

הפאנל עסק באפיון השיח האנטישמי במדיה החברתית בשפה הערבית. בניגוד למצופה, שיח אנטישמי אינו כה שכיח. ניתוח תופעת האנטישמיות בעולם הערבי מעלה כי ברובה היא מבוססת על חוסר היכרות עם האחר: מהו יהודי? מהי התרבות, האמונה והמנהגים שלו? וחשוב מכך, העובדה שלאורך מאות שנים מוסלמים ויהודים חיו אלה לצד אלה.

בפאנל הועלו הצעות לדרכים שבאמצעותן ניתן להגיע לציבור דובר הערבית, ליצור היכרות וידע ובאמצעות זאת להיאבק בשנאה ובאנטישמיות. יש לעשות שימוש חכם ברשתות חברתיות כמו פייסבוק ויוטיוב ובעזרתם להציג את התרבות היהודית, ההיסטוריה היהודית החיים המשותפים של יהודים ומוסלמים ובכך להיאבק בשנאה ובהכחשת שואה.

מרכז התיעוד עושה שימוש נרחב במדיה החברתית ופעיל מאוד ביו-טיוב ופייסבוק בארבע שפות: עברית, צרפתית, אנגלית וערבית.